Gamča.cz

Indický ručník - součást oblečení

Více informací

Využití

Gamča se nosí složená na čtvrtinu šířky volně přehozená kolem krku, přehozená přes jedno rameno, obtočená kolem pasu složená jako pásek, rozložená jako sukně. Dále se nosí kolem hlavy jako čelenka, čepice nebo turban, kolem hrudníku, nebo na způsob šály či šátku. Žádná přísná pravidla, volný styl. V Indii je tak běžná, že si lidé ani neuvědomují, že jí používají. Něco jako tkaničky do bot: také nevíme, že je máme, jsou samozřejmostí. Gamču nejvíc používá nižší vrstva, ale stejně tak jí můžeme vidět jako tradiční módní doplněk nejslavnějších osobností v Indii. Jedna z největších hvězd filmového plátna, Amitabh Bachchan, se s ní ukazuje často v kombinaci s tradiční kurtou i společenským oblekem západního stylu. Stejně tak nosí gamču ministerský předseda Narendra Modi

Ministerský předseda Narendra Modi
Ministerský předseda Narendra Modi
nebo ji nosila vévodkyně Kate s princem Williamem při návštěvě Indie. Kate to opravdu slušelo, za její pobyt vystřídala gamčí mnoho a fotografové měli napilno.
Vévodkyně Kate Text: Vévodkyně Kate v Asámu (převzato z
                   denníku Mirror)
Vévodkyně Kate Text: Vévodkyně Kate v Asámu (převzato z denníku Mirror)

Do gamči se rodí novorozenci a pak s ní žijí po celý život. Současně slouží jako osuška, ať už po koupeli, nebo k otírání potu. V jedné vrstvě je příjemná ve vedru, složená v celé délce do úzkého pruhu ve čtyřech i více vrstvách slouží jako šála v chladném počasí. Stejně tak poslouží k uchování horkého nebo naopak studeného nápoje v lahvi, v tom je velkým soupeřem klasických termosek. Vhodná pod sebe na sezení, ležení, v kuchyni může zastat utěrku a při stolování ubrus nebo ubrousek na klín. Řidič v Indii je těžko k zastižení bez gamči v dosahu. Nejširší použítí má gamča jako součást oblečení, jako módní doplněk pro muže i ženy, od dětství až do pozdního věku. Vyrábí se v mnoha velikostech, od malých velikosti šály pro děti až po délky kolem dvou metrů a poloviční šíře.

Okamžik. Kalkata.
Okamžik. Kalkata.

Před prvním použitím

Nejdřív třeba gamču vyprat. Osvědčilo se na 30 až 40°C, krátké praní. Vypráním se odstraní škrob, byla-li gamča škrobená. Současně se vyperou přebytečné barvy. Po usušení je často třeba gamču doladit: z úzkých okrajů gamči vytáhnout případné volní nitě útku, obvykle 1 – 2. Někdo zvolí třásňové okraje, třásně

Pozor: nikdy nevytahujte niť osnovy: pokud přesahuje, odstřihněte ji, případně je možné ji mezi dvěma prsty podržet a pak přečnívající konec odtrhnout. Pokud by se vlákno osnovy vytáhlo, bude natrvalo vidět mezera po něm vzniklá. Stejně tak není dobře vytahovat nit útku jinde než na volných koncích gamči, také by vznikla mezera. Pokud má gamča na dlouhé straně přečnívající nitě po prohozech člunku, tyto je nejlépe odstřihnout. vzniknou prostým vytažením několika prvních nití.

Důležitá upozornění

Prvních několik praní není dobře gamču nosit na bílém nebo světlém oblečení, barva do něho může pustit a v případě některých materiálů může z takto omylem obarveného oblečení barva pouštět hůře, než z bavlny. Někdo provádí před prvním praním stabilizaci barev octem, solí nebo fixačními prostředky na textil. Nic proti tomu, ale nutné to není.

Na gamčách, které nabízíme, je (ze zákona) znační o zemi původu, dovozci, materiálu a instrukcí pro praní a žehlení. Pokud na gamče chcete tento šítek uchovat, musíte vědět, že je nažehlovací a je připevněn jen na jednom okraji, aby mohl být snadno odstraněn. Jestliže jej při žehlení přejedete horkou žehličkou, nažehlíte jej na gamču natrvalo. Máte tedy na vybranou ze tří možností:

  • 1. Štítek utrhnout
  • 2. Štítek ponechat viset, připevněný za jeho okraj
  • 3. Štítek nažehlit natrvalo.
Pouze na některých gamčách z Bangladéše není štítek nažehlovací, ale je přišitý. Takový lze buďto odpárat, anbo při ponechání žehlit.

Mokrou barevnou gamču na světlém obleční si můžete dovolit až po mnoha vypráních. Pokud si nejste jisti, zda nějakou volnou niť vytáhnout, radši ji odstřihněte.

Praním a občasným vytřepáním se odstraní mikroskpické částečky bavlny, které mohou držet na jiném oblečení. Jednen ředitel velké nadnárodní firmy si párkrát připravil překvapení ulpívajících chloupků bavlny na světlé košili a formálním obleku poté, co nosil tmavou gamču půl roku všude ssebou zmuchlanou v tašce a občas jí vytáhl a dal si jí kolem krku. Stačilo gamču občas vyprat a vytřepat. Prý se prala za ten půlrok třikrát. Pokud by šlo o len či umělé vlákno, nestalo by se to. Bavlněné vlákno se láme, životnost má menší.

Nikdy nenoste volně visící nebo proti uvolnění nezajištěnou gamču v blízkosti rotujích částí strojů – vrtačky, brusky, běžícho motoru dopravního prostředku, vrtule letadla, nebo jiných. Může dojít k zachycení.

S gamčou zdobenou na koncích pruhem vynechaného útku je třeba zvýšená opatrnost při pohybu kolem výčnělků čehokoliv, typicky při chůzi kolem kliky. Zachytí se. Tato varianta gamči je vysloveně nevhodná při řízení letadla.

Nezapomeňte gamču v dopravním prostředu, kině, restauraci, ani jinde. Nevrátí Vám jí.

Materiál

Použité vlákno

Bavlněné vlákno různé tloušťky, různého druhu, tedy různými způsoby předené. V naprosté většině používají tkalci vlákno typu low­twist z česané bavlny. Lze se setkat s kombinací low­twist a step­yarn. Step yarn poznáme podle proměnné tloušťky vlákna, způsbené tradičním ručním spřádáním vlákna na kolovratu. Vyjímečně se do použité bavlny přimíchává vlákno juty. Taková je na omak hrubá, vhodná k čistícím pracem v kuchyni a drhnoucí koupeli, lze se s ní setkat v některých severoindických státech, typicky ve státu Manipur.

Někteří tkalci přidávají do bavlny polyesterové vlákno, a to tím způsobem, že část je výrobku je tkaná z bavlny, část z polyesteru. Nejde ani tak o cenu materiálu, i když k nějaké úspoře dojde. Spíše jde o prodloužení trvanlivosti, odolnosti mechanickým vlivům. Jednou využívanou metodou je systém osnova-polyester, útek-bavlna, další možností jsou postranní barevné pruhy z polyesteru – okraje jsou odlolné proti roztržení. Vzácněji lze najít 100% polyester u některých velkovýrobců, vesměs u strojního tkaní. Fume se gamčami z polyesteru prakticky nezabývá. Ojediněle, pro rozšíření nabídky a s upozorněním zákazníkovi, je možné u nás najít kombinaci bílé bavlny s úzkým tmavým polyesterovým proužkem po stranách.

Původ bavlny

V naprosté většině pochází bavlna z původní indické produkce, Indie je třetím největším světovým producentem bavlny.

Bangladéš pěstuje bavlnu na ploše 43.000 hektarů, podmíny ale nejsou příliš vhodné a vlastní produkce má výkyvy způsobené vlivy počasí i politickou nestabilitou. Většinu bavlny Bangladéš dováží, roční dovoz je v objemu 4,5 miliardy amerických dolarů. V dovezené bavlně je nejvíce té z Indie, jinak ale pochází několika dalších zemí. Indie je vývozem bavlny v objemu 2,9 miliardy amerických dolarů jedním z největších světových vývozců bavlny. Pěstuje ji na 12 milionech hektarech půdy v mnoha indických státech. Současně Indie bavlnu také dováží.

Stále více se v Bangladéši prosazuje bavlna z Číny, která ale sama bavlnu dováží (20 miliard USD ročně).

Tato zdánlivě si odporující čísla souvisejí jak s množstvím druhů bavlny a bavlněného vlákna, tak s odlištnostmi v ceně podle kvality a obchodovaného množství a s obchodními vztahy mezi zeměmi vývozu a dovozu. Perličkou pak je zaznamenaná cena indické bavlny téže kvality pro Jemen a pro Japonsko – Japonci ji mají za téměř trojnásobek. Svět obchodu surovinami je našincovi těžko pochopitelný.

K doplnění obrazu o Bangladéši stojí za poznámku, že ještě před několika málo lety byl Bangladéš druhým největším světovým vývozcem textilu po Číně. To však patří minulosti. V Bangladéši byli donedávna pevně zabydleni všichni největší světoví výrobci konfekce, je málo známých zanček, které se tam nevyráběly. Před třemi roky dosáhly útoky radikálních muslimů takové intenzity, že řada výrobců zemi opustila.

Za zmínku stojí také celní bariéry. EU vytvořila systém všeobecných celních preferencí. Do EU lze dovážet textil z Bangladéš bez cla. Má to ale háček: bruselská administrativa si vymínila, že na textil smí bangladéšské ministerstvo průmyslu udělit k tomu nutné potvrzení jen tomu výrobci, který je na seznamu, vydaném Bruselem. Toto místo na seznamu si vylobovali jen vlivní výrobci, vyrábějící v Bangladéši ve velkém. Údajně proto, že Brusel tak pomáhá dohlížet na úroveň pracovních podmínek a hlavně bezpečnosti práce. V květnu 2013 v Dhace zřítila textilní továrna. Zahynulo v ní 1130 lidí, dalších 2500 bylo zraněných. V této továrně se šilo oblečení pro Benneton, Bonmarché, The Children ́s Place, El Corte Inglés, Joe Fresh, Monsoon, Accesorize, Mango, Matalan, Primark a Walmart. Všechny tyto značky jsou na seznamu, který do preferencí spadá. Dovážejí bez cla. Fume, který dováží gamči, na seznamu samozřejmě není a tak clo platí.

Historie

Historie gamči sahá několik století před současnost. Těžko se podaří vypátrat kdy a kde spatřily první gamči světlo světa. Nejstarší indická tkaná látka byla objevena ve vykopávkách ve starém Egyptě. Tehdy ale šlo o ruční tkaní, zmínky o prvních ručních stavech, podobných těm dnešním, sahají do 7.století našeho letopočtu. V jížní Asii se zrodila různou měrou nápadná textilie, od bílé až po barevně i vzorem velmi výraznou. Gamča je předmětem denní potřeby v celé Indii a Bangladéši. Každý indický stát, respektive každá oblast Bangladéše, má jedno nebo více charakteristických provedení, které se liší jak použitým bavlněným vláknem, tak barevnými vzory a jejich kombinací.

Regionální specifika

Designově hodně vyčnívající jsou typické gamči z Asámu (Assam). Jsou bílé a mají na jednom nebo obou koncích vetkaný motiv, obvykle jasně červený, značně připomínající ozdobné motivy moravských a slováckých krojů.

Jinou zvláštností jsou gamči de státu Orissa (Odisha), typicky z oblasti Sambalpur, které mají po obou stranách vetkaný černobílý pruh jemného vzoru. Až do okamžiku, kdy spatříme tkacovský stav, na kterém se vydábějí, musíme pochybovat o jejich ruční výrobě. Vzor je vetkaný přídavným mechanickým zařízením v podobě pásu z dřevěných článků/latěk, ve kterém jsou hřeby, nadzvedávající vahadla, která směrují nitě osnovy v barvě ornamentu podle nastavení hřebů. Mechanismus trochu pripomíná mechanický hrací strojek. Někteří tkalci v Asámu, Uttarpradéši a Západním Bengálsku používají tutéž technologii. Vesměs se tato technoloti použvá při tkaní sárí, které má často bohaté vzory podél okrajů.

Předchůdce NC stroje
Předchůdce NC stroje